In Memoriam David Bowie

13.-15.06.2016.

In Memoriam David Bowie

Program

Prisjećamo se Davida Bowieja u njegovim vrhunskim glumačkim ulogama - od Nikole Tesle (Prestiž) preko zatvorenika u japanskom logoru (Sretan Božić, gospodine Lawrence) do aliena (Čovjek koji je pao na Zemlju).

In Memoriam David Bowie na repertoaru je Art-kina od 13. do 15. lipnja, svaku večer u 20 sati.

"Čovjek koji je pao na zemlju" / tekst Dragana Rubeše, preuzet s web stranice Kino Tuškanac

Look at me; I'm up in heaven. I've got scars that can't be seen. I've got drama, can't be stolen. Everybody knows me now...'

Ovim stihovima iz 'Lazarusa', Ziggy Stardust kao da je 'koreografirao' i najavio vlastiti odlazak s ovog svijeta. Davne 1976. pao je na zemlju s nekog drugog svijeta. Tada su započeli njegovi filmski izleti, kad je u kultnom komadu Nicholasa Roega u ulozi aliena krenuo u misiju izgradnje najvećeg korporacijskog imperija u SAD-u, utjelovljenog u multinacionalki World Enterprises, ali su ga jako počele frustrirati ljudske emocije. Ono što slijedi više je ljubavna priča nego klasični sci-fi, pretvorena u bizarni kaleidoskop o suvremenoj Americi. Jer, poput Roegova filma Walkabout, tako i njegov Čovjek koji je pao na zemlju istražuje sudbinu individualca/aliena, suočena s okrutnošću krajolika u kojem se zatekao, samo što bespuća Australije sada zamjenjuje pustinja New Mexica. U nekoliko navrata, Roeg u filmu povezuje Bowiejevu sudbinu s onom Ikarovom, na koju se referira i Breughelovo platno 'Krajolik s Ikarovim padom'. No Roegova naracija nije klasični sci-fi, već puno više duguje misteriju, poeziji i elipsi, više fokusirana na emocije nego na samu priču.

Poput njegovih glam transformacija u Star Mana i Ziggyja Stardusta, tako se i u filmovima često ukazivao kao neko drugo biće. U krajnje estetiziranom filmu Tonyja Scotta (Glad), bio je vampir koji je u pratnji glamurozne Catherine Deneuve vrebao na žrtve u newyorškoj diskoteci uz simbolične zvuke 'Bauhausa' ('Bela Lugosi's Dead'), dok njegovo dvadesetominutno raspadanje u bolničkoj čekaonici postaje subjektivno stoljeće starenja. A u Labirintu Jima Hensona bio je kralj zlih vilenjaka s grotesknom perikom nalik onoj iz japanskog kabuki teatra.

U ambicioznom filmu velikog Nagise Oshime (Sretan Božić, gospodine Lawrence) koji priča o nacionalizmu, imperijima na zalazu, praštanju i razumijevanju različitih kultura, glumio je ratnog zarobljenika u japanskom logoru u kojeg se zaljubljuje njegov zapovjednik Ryuichi Sakamoto, iako film krade Takeshi 'Beat' Kitano u uniformi sadističkog i vječno alkoholiziranog poručnika Hare, koja je označila njegov nagli odmak od komičnih uloga. No, Sakamotova gesta u filmu više je fetišistička nego kvirovska, što se fino uklapa u naglasak Oshimine priče na individualnim silnicama koje ključaju ispod militarističke rigidnosti. Zato najintrigantniji odnos u filmu nije onaj između Sakamota i Bowieja, već onaj između Contijeva praktičnog humanista Lawrencea i Kitanova Hare, sublimiran u citatu 'Istina je da nitko nije u pravu', koji se ukazuje u epilogu.

No većina Bowiejevih ukazanja imala su vogueovski pečat. U jednom od ranijih autorskih izleta glumca Davida Hemmingsa (Just a Gigolo), Bowie glumi elegantnog pruskog žigoloa Paula Ambrosiusa von Przygodskog, koji se zatekao u dekadentnom isherwoodovskom Berlinu, rastrgan između hordi homoseksualnih nacista i imućnih udovica, iako je Hemmingsov film ipak ostao više upamćen po tome jer je to bio filmski testament mitske Marlene Dietrich. U Schnabelovu Basquiatu portretirao je Andyja Warhola. U Scorseseovu Posljednjem Kristovu iskušenju bio je Poncije Pilat. A u Nolanovu Prestižu bio je ni manje ni više nego Nikola Tesla. Već sama Bowiejeva pojava u Teslinoj odjeći dokazuje da Nolana ne zanima toliko klasični hokus-pokus, već praktična strana magije. Igrajući na tipičnu strategiju nolanovskog fragmentarnog palimpsesta, ubrzo postaje jasno da su autoru puno zanimljiviji njegovi periferni karakteri poput Tesle i Cuttera (Michael Caine) nego Angier i Borden, ali i svi oni koji su pokušavali premostiti prazninu između stvarnosti i iluzije, u onom seizmičkom i presudnom trenutku u kojem je viktorijanska era počela stenjati pod balastom ere strojeva. Zato najimpresivnija scena Nolanova filma u svojoj eteričnoj ljepoti ostaje upravo ona u kojoj Bowiejev Tesla stvara polje od golemih žarulja bez vidljive pomoći žica i generatora. Jer, bez obzira na čudesa Houdinija i Davida Copperfielda, taj Teslin performans pokazuje da istinska magija univerzuma leži u eksploziji znanosti, koja se poput pokretnih slika nekad smatrala rabotom mračnih sila.

Ipak, dva najljepša filmska hommagea velikom Bowieju dogodila su se u filmovima u kojima on nije glumio – glam rock extravaganzi Todda Haynesa (Velvet Goldmine), te u najljepšoj sceni debitantskog filma Leosa Caraxa Boy Meets Girl, u kojem tada mladi Denis Lavant hoda obalom Seine sa slušalicama na ušima, uz Bowiejevu prekrasnu baladu 'When I Live My Dream'. Možda je ta scena najljepši oproštaj od tog velikog umjetnika. Jer, Bowie je doista živio svoj san.

featured

Prestiž

Prestiž

The Prestige, Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, 2006., director: Christopher Nolan, feature film

Priča o leptiru

19:00 Dječja kuća sinkronizirano

Priča o leptiru

Butterfly Tale, director: Sophie Roy, Kanada, Njemačka, 2023.
animated 88 min.

Family Program