Judith Butler, Martha Rosler uz okrugli stol "In tribute to Saba Mahmood"

Published: 18.06.2018.

U srijedu, 20. lipnja u 19 sati u sklopu programa Ljetne škole u organizaciji Sveučilišta u Rijeci - Centra za napredne studije jugoistočne Europe održat će se Okrugli stol u čast Sabi Mahmood u kojem će sudjelovati američka filozofkinja Judith Butler uz druge uvažene gošće iz regije. 

Okrugli stol posvećen je nedavno preminuloj antropologinji Sabi Mahmood sa Sveučilišta u Kaliforniji (Berkeley) koja je na specifičan način tematizirala sekularnost. Uz Judith Butler, gošće iz regije Rebeka Anić (Institut društvenih znanosti Ivo Pilar – Centar Split), Zilka Spahić Šiljak (Sveučilište u Stanfordu, TPO Foundation Sarajevo), Sanja Potkonjak (Sveučilište u Zagrebu), Adriana Zaharijević (IFDT, Sveučilište u Beogradu), Senka Božić (Sveučilište u Zadru) uz moderaciju Sanje Bojanić (Centar za napredne studije jugoistočne Europe; APURI) evocirat će djelo Sabe Mahmood o religiji i sekularnosti Religious Difference in a Secular Age. A Minority Report,  Razgovor će se voditi na hrvatskom i engleskom jeziku, a ravnateljica Art-kina Slobodanka Mišković pozdravit će okupljene.

Judith Butler je profesorica pri Odsjeku za komparativnu književnost i Programu za kritičku teoriju Sveučilišta u Kaliforniji (Berkeley), čija je ujedno utemeljiteljica i prva direktorica. Autorica je brojnih važnih djela kritičke teorije poput Gender Trouble: Feminism and the Subversion of Identity (Nevolje s rodom: feminizam i subverzija identiteta),te za ovaj panel aktualnog Is Critique Secular? Blasphemy, Injury and Free Speech (Je li kritika sekularna? Blasfemija, ranjenost i slobodan govor) u koautorstvu sa Sabom Mahmood. Trenutno je voditeljica četverogodišnje stipendije za razvoj International Consortium of Critical Theory Programs pod pokroviteljstvom Andrew W. Mellon fondacije, što je i glavni razlog njezina boravka u Rijeci.

Nakon okruglog stola slijedi projekcija filma Marthe Rosler Semiotika kuhinje (Semiotics of the Kitchen, 1975.). Poznata feministica u ovom radu predstavlja ideju da „žena čim progovara, imenuje svoju opresiju“. Subjekt kojeg se obično shvaća kao sretnu kućanicu i nesebičnu proizvođačicu koristi geste koje demonstriraju frustraciju jezikom domesticiteta, te tako koristi prostor kuhinje kao kulisu otpora i promjene.  

Pridružite se raspravi i projekciji u 19 sati u Art-kinu. Ulaz će biti slobodan, no, radi ograničenog broja mjesta, bilo bi ih uputno rezervirati.