20 godina Filmaktiva

Srebrne

2024., 26 min.

Srebrne

Summary

Srebrne je intenzivan portret bolivijskih žena koje žive mizeran život unutar rudarske zajednice pokraj grada Potosija. Sniman tijekom mjesec dana 2014. godine, film istražuje ženski doprinos u ekonomiji rudnika, dok istovremeno problematizira njihovu marginalizaciju i stigmatizaciju unutar andske kulture. Redateljica Barbara Babačić postavlja pitanja o ekonomskim teretima koje ove žene nose te istražuje kulturne norme koje ih čine nevidljivima u društvu.

“Prva nam je ideja bila da snimamo rudare. Međutim, kada smo shvatili da umiru vrlo mladi i da uglavnom imaju više od troje djece, moje je pitanje bilo gdje su žene i kako one sada žive. Nakon duže potrage, uspjeli smo doći do žena i intervjuirati ih”, objašnjava redateljica, koju motiviraju ljudi za koje se čini da su izgubili sve. “Navodi me da se pitam što ih vuče dalje, iako znaju da pomaka s mjesta nema. Zanima me snaga, u ovom filmu prvenstveno žena, koje su same i skrbe za svoju djecu radeći Sizifov posao. Ne želim ih predstaviti kao žrtve, već kao heroje - i možda malim koracima mijenjati paradigmu rudarskog svijeta, gdje se samo muškarci prikazuju kao heroji”, kaže Babačić.

Otežavajuća okolnost bio je jezik - naime, žene s kojima je razgovarala govore kečuanski, jezik starih Inka, zato je Babačić koristila pomoć dvoje prevoditelja iz Potosija, grada Bolivije koji je u razdoblju španjolskog kolonijalizma bio glavni izvor srebra i kolonijalno središte s kovačnicom novca. Izvoz srebra činio je Potosi jednim od najvećih i najbogatijih gradova na svijetu, a danas je najnerazvijenija regija Bolivije.

“Ovdje su žene posve nevidljive. Nigdje se ne spominju i njihov je rad nevidljiv, iako ih kapitalističke korporacije u rudniku neumorno žvaču i sav teret prebacuju na mlade udovice”, objašnjava Babačić.

featured

15

Sinovi

18:00

Sinovi

Vogter, director: Gustav Möller, Danska, Švedska, 2024.
feature film 95 min.

15

Grandpa Guru

20:30

Grandpa Guru

director: Silvio Mirošničenko, Hrvatska, BIH, 2023.
documentary 91 min.