12. Maraton kratkometražnog filma

Domaći maratonci 1

87 min.

Domaći maratonci 1

Program

Zbog proglašenja Dana žalosti u subotu, 21. prosinca, projekcija se odgađa. Novi termin je: ponedjeljak, 23. prosinca u 18 sati.

Ovogodišnja 12. edicija Maratona kratkometražnog filma u Art-kino donosi dva bloka domaćih kratkiša: Domaći maratonci 1 i Domaći maratonci 2, a predstavlja izbor najnovijih animiranih, igranih, eksperimentalnih i dokumentarnih filmova domaće produkcije.

Riječ je o izuzetno uspješnim filmskim ostvarenjima sa nizom priznanja - tako će publika diljem zemlje imati prilike pogledati i tijekom proteklog vikenda nagrađeni film Nebojše Slijepčevića, Čovjek koji nije mogao šutjeti - osvajača Europske filmske nagrade za kratkometražni igrani film, ali i dobitnika Zlatne palme na ovogodišnjem festivalu u Cannesu. Film je dosad obišao više od 80 festivala diljem svijeta, uz sjajan prijem svjetske filmske kritike, a pored spomenutih nagrada, osvojio je Grand Prix na Međunarodnom festivalu u Melbourneu, čime je kvalificiran za nominaciju za nagradu Oscar.

Spomenuti program Maratona uključuje i film Niska trava u režiji Davida Gaše nagrađen Zlatnim kolicima za najbolji film iz programa Kockice Zagreb Film Festivala, posebnim priznanjem žirija na filmskom festivalu u Sarajevu te Oktavijanom za najbolji kratkometražni i srednjometražni igrani film 2024.; igranim filmom Šutim Sare Horvatić (najbolji kratkometražni studentski igrani film na Filmskom festivalu French Riviera 2024.); film Pater Familias Dine Uglešić proglašen najboljim stranim filmom na Međunarodnom filmskom festivalu studentskog filma 'Early Bird' 2023.

Od dokumentaraca bit će prikazani filmovi: 1001 noć Ree Rajčić koji je bio prikazan premijeru imao na prestižnom Međunarodnom filmskom festivalu u Torontu 2023. u programu Short Cuts; Brdo stvari redatelja Tonija Jelenića (nagrada za najbolji regionalni film na Liburnia Film Festivalu 2024.); Organ grada, dokumentarno-eksperimentalni film autora Juraja Mateja Ćurde.

Animirani program za odrasle uključuje višestruko nagrađivani film Eeva redateljskog dvojca Mortena Tšinakova i Lucije Mrzljak - od svjetske premijere u Tallinnu, na PÖFF Shorts, prikazan je na mnoštvu značajnih festivala poput Berlinalea, Annecyja (na kojem je osvojila nagradu "Alexeïeff – Parker"), Ottawe i mnogih drugih, a film je naposljetku i uvršten na najužu listu za nominaciju za nagradu Oscar. Animirani film Obiteljski portret Lee Vidaković također je ostvario zavidan uspjeh - prikazan je na preko 50 festivala, među kojima su i PÖFF Shorts u Tallinnu, DOK Leipzig (Njemačka), Međunarodni festival animiranog filma u Ottawi, osvojio je dosad dvadesetak nagrada i priznanja, a bio je uvršten na listu od 12 kratkometražnih animiranih filmova u utrci za francusku nacionalnu filmsku nagradu César.

Tu su još i filmovi Žarko, razmazit ćeš dite! Veljka i Milivoja Popovića (najbolji film natjecanja hrvatskog filma i nagrada publike na Animafestu Zagreb te Udica Festivala mediteranskog filma Split za najbolju “Ješku“ kao i nagrada publike); te Pozdrav suncu Darka Masneca nagrađen Grand Prixem na Europskom festivalu animiranog filma Balkanima. Domaći maratonci uključuju i eksperimentalni film redatelja Mire Manojlovića, Pravilo broj 5: pomno pratite svoga čovjeka, ovjenčanog između ostalog nagradama Green DCP na festivalu 25 FPS 2023. te Oktavijanom za najbolji eksperimentalni film 2024.

Ulaz je slobodan.

featured

Obiteljski portret

Obiteljski portret

Hrvatska, Francuska, Srbija, 2023., director: Lea Vidaković, animated

1001 noć

1001 noć

2023., director: Rea Rajčić, documentary

Brdo stvari

Brdo stvari

2024., director: Toni Jelenić, documentary

Organ grada

Organ grada

2024., director: Juraj Matej Ćurdo, documentary

Šutim

Šutim

2023., director: Sara Horvatić, feature film

featured

Dječak dupin 2

11:00 Dječja kuća sinkronizirano

Dječak dupin 2

Dolphin Boy 2, director: Mohammad Kheirandish, Turska, Ujedinjeni Arapski Emirati, 2025.
animated 96 min.

Super Mario Galaxy

15:30 Dječja kuća sinkronizirano - 3D

Super Mario Galaxy

The Super Mario Galaxy Movie, director: Aaron Horvath, Michael Jelenic, Sjedinjene Američke Države, 2026.
animated 98 min.

Za tvoje dobro

17:00

Za tvoje dobro

director: Ana Trobec, Mirela Džafić, Mirna Unuk, Hrvatska, 2026.
documentary 30 min.

Skakutavci

17:30 Dječja kuća sinkronizirano

Skakutavci

Hoppers, director: Daniel Chong, Sjedinjene Američke Države, 2026.
animated 104 min.

18

Kill Bill: Cijela krvava priča

18:00

Kill Bill: Cijela krvava priča

Kill Bill: The Whole Bloody Affair, director: Quentin Tarantino, Sjedinjene Američke Države, 2004.
feature film 275 min.