Čitajte u Art-kinu

Specijalna filmska knjižnica Art-kina prva je takve vrste u Hrvatskoj – potpuno posvećena istraživanju i učenju o filmskoj umjetnosti.

Pregledajte katalog knjižnice


Radno vrijeme knjižnice istovjetno je radnom vremenu Art-kina - počinje jedan (1) sat prije prve najavljene projekcije u danu te završava početkom posljednje projekcije u danu. 

Fond Knjižnice vrlo je raznolik te trenutno broji tri inventarne zbirke koje obuhvaćaju knjige s gotovo 1000 naslova podijeljene u Opću i Referentnu zbirku, preko 600 pojedinačnih brojeva časopisa zbirke Periodika u 19 naslova te Audiovizualnu zbirku koja sadrži gotovo 500 DVD-a suvremenih i klasičnih filmskih naslova.

Fond se kontinuirano nadograđuje a građa je dostupna članovima Filmskog kluba Art-kina.

Korisnici knjižnice mogu čitati dnevne novine, tjednike te mjesečna izdanja časopisa na koje je pretplaćena ustanova Art-kino (Hrvatski filmski ljetopis, Sight & Sound). Uz 'klasičnu' knjižnu građu, članovi knjižnice mogu koristiti tablet uređaj (AVE Zavičajna zbirka) na kojem su pohranjeni filmovi snimani u Rijeci, o Rijeci ili riječkih autora.

Selekcija građe za knjižnicu, osim što je usmjerena na film, kulturu i umjetnost, obavlja se na više razina. Na primjer, tu je knjižna građa poput lijepo opremljenih biografija glumaca i glumica, kao i knjige teoretičara filma Andrea Bazina koji se detaljno proučava na filmskim studijima, kulturologiji itd. Audiovizualna zbirka obuhvaća i filmove na DVD-u te se oni mogu posuditi za kućnu upotrebu, a također su širokog raspona – od Miyazakija, preko 'napetica' pa sve do eksperimentalnih filmova.



Članarina

Članarina je na godišnjoj bazi te se za mlađe od 15 godina ne naplaćuje, dok ostali plaćaju 10 EUR (75,35 kn) godišnje. Članovi Filmskog kluba Art-kina mogu se besplatno učlaniti u Knjižnicu, odnosno učlanjenjem u knjižnicu možete i poslati članom/icom Filmskog kluba Art-kina.


Kontakt i radno vrijeme knjižnice

Jedan (1) sat prije početka prve najavljene projekcije do početka zadnje najavljene projekcije u danu.

kontakt: program@art-kino.org

Pravilnik o radu knjižnice

Blagdanima i praznicima Art-kino ne radi.



Medijateka - Zavičajna zbirka

Jedna od posebnosti specijalne filmske knjižnice Art-kino svakako je i posebna filmska zavičajna zbirka ponajviše zbog iznimnog jačanja riječke filmske produkcije i okupljanja filmova o Rijeci i iz Rijeke na jednom mjestu. Medijateka okuplja filmove našeg zavičaja, odnosno filmove snimane u Rijeci ili o Rijeci, od strane riječkih autora i autorica kao i cijele Primorsko-goranske županije te filmove sufunancirane putem Javnog poziva za programe kulture od interesa za Grad Rijeku iz djelatnosti kulture, umjetnosti i transverzalnih područja. Filmovi su dostupni na teblet uređaju za članove i članice Filmskog kluba Art-kina u radno vrijeme Knjižnice, odnosno Art-kina.

Popis naslova Medijateke - Zavičajne zbirke:

  1. Beskrajni rep režija: Željka Suková; Uduruga Ukus, Hrvatska, 2018., 60 min - eksperimentalni
  2. BFF režija: Sanja Marjanović; Edinburgh College of Art, Filmaktiv - Hrvatska, Škotska; 2014., 24 min - dokumentarni
  3. Bosanoga (sasvim slučajna smrt) režija: Morana Komljenović; Fade-In - Hrvatska; 2011., 74 min - dokumentarni
  4. Če sem sem ma beloga tovara, ne zovem moro režija: Zoran Krema; MMC Rijeka, Okodoko - Hrvatska; 2011., 40 min – dokumentarni
  5. Delta - obilje umjetnosti režija: Marin Lukanović; Filmaktiv - Hrvatska; 2015., 26 min – dokumentarni
  6. Drmun je naš režija: Damir Franolić; Filmaktiv, Hrvatska, 2021., 12 min - dokumentarni
  7. Dugosvirajući Rock režija: Bernardin Modrić; Istra film - Hrvatska, 2020., 25 min - dokumentarni / glazbeni
  8. Fabrio režija: Bernardin Modrić; Istra Film, HRT - Hrvatska; 2012., 42 min – dokumentarni
  9. Frano Supilo – Povijest jedne iluzije režija: Bernardin Modrić; Istra film - Hrvatski, 2009., 32 min – Hrvatska - dokumentarni
  10. Gangster te voli režija: Nebojša Slijepčević; Fade-In, Restart, Subcultura Films, Kloos & Co., ZDF - Hrvatska, Njemačka, Rumunjska; 2013., 75 min – dokumentarni
  11. Iza žice režija: Dorino Minigutti; Agherose, Focus Media, Zavod Kinoatelje – Italija, Hrvatska, Slovenija; 2012., 82 min - dokumentarni
  12. Janko Polić Kamov ili Vitez crne psovke režija: Bernardin Modrić; Istra Film, HRT - Hrvatska; 2000., 40 min – dokumentarni
  13. Health 90 režija: Petra MršaHrvatska, 2022., 20 min – dokumentarni
  14. Jednog petka popodne režija: Lucija Brkić; Filmaktiv, 2021., 10 min - dokumentarni
  15. Kad ostaneš bez zraka režija: Ana-Marija Ilić; Filmaktiv, Hrvatska, 2020., 17 min - dokumentarni
  16. Kamo? režija: Aleš Suk; Udruga Ukus - Hrvatska; 2010., 46 min - eksperimentalni
  17. Kazalište, po riječki režija: Marin Lukanović; HNK Ivan pl. Zajc - Hrvatska; 2010., 60 min - dokumentarni
  18. Komunalno društvo Viškovo režija: Martina Čip; Filmaktiv, Dom Mladih Rijeka - Hrvatska; 2003., 22 min – dokumentarni
  19. Kraj svjetla režija: Aleš Suk; Udruga Ukus, Hrvatska, 2018., 62 min - eksperimentalni
  20. Kula smrti režija: Bernardin Modrić; Istra film – Hrvatska, 2019., 41 min – dokumentarni
  21. Maleni režija: René Gallo; Antitalent, Hrvatska, 2022., 9 min - igrani
  22. Marijine režija: Željka Suková; Udruga Ukus - Hrvatska; 2011., 61 min – dokumentarni
  23. Martin torpedo režija: Toni Jelenić; Filmativ, 2021., 13 min - dokumentarni
  24. Mezanin režija: Dalibor Matanić; uloge: Leona Paraminski, Alen Liverić, Jagoda Kralj Novak; Kinorama - Hrvatska; 2011., 43 min – igrani
  25. Moja Europa režija: Bernardin Modrić; uloge: Andreja Blagojević, Maria Braico Štifanić, Elvia Nacinovich; Istra Film - Hrvatska; 2014., 54 min – igrani
  26. Mlungu - Bijeli kralj režija: David Lušičić; Greta Creative Network - Hrvatska, 2022., 71 min - dokumentarni
  27. Naseljenici - naši novi susjedi s puškama režija: Barbara Babačić; Filmaktiv - Hrvatska; 2014., 64 min – dokumentarni
  28. Nevidljivi grad: La materia non conta režija: Pierre Commault; Filmaktiv, Hrvatska, 2020., 43 min - dokumentarno-eksperimentalni
  29. Nitko nije savršen režija: Barbara Vekarić; Motion, Hrvatska, 2018., 18 min – igrani
  30. Ništa ja tebi ne govorim, samo kažem režija: Sanja Milardović; Castor Multimeda, Hrvatska, Francuska, 2020., 19 min - igrani, drama
  31. Nokturno režija: Silvija Bumbak; Filmaktiv, Hrvatska, 2022., 13 min – dokumentarni
  32. (P)artizan režija: Jelena Androić; Filmaktiv, Hrvatska, 2022., 20 min - dokumentarni
  33. Pijana ulica režija: Marin Lukanović; Filmaktiv, Hrvatska, 2017., 29 min - dokumentarni
  34. Plavi Petar režija: Marko Šantić, uloge: Hrvoje Vladisavljević, Dražen Mikulić, Alan Katić, Olivera Baljak, Tanja Smoje; Jaka Produkcija - Hrvatska, 2016., 14 min - igrani / kratki
  35. Plenumovi režija: Ana Jurčić, Marta Batinić, Sanja Kapidžić; Filmaktiv - Hrvatska; 2015., 73 min - dokumentarni
  36. Polazište za čekanje režija: Maša Drndić; Filmaktiv - Hrvatska; 2013., 43 min – dokumentarni
  37. Posvećenje proljeća režija: Hana Stojaković, Silvano Drpić; Hrvatska, 2022., 7 min – eksperimentalni / plesni
  38. Prva jutarnja režija: Martina Lukanović; Filmaktiv, Zagreb Film - Hrvatska; 2010., 7 min – animirani
  39. Puta toliko režija: Nina Sorić; Filmaktiv, Hrvatska, 2022., 20 min - dokumentarni
  40. Rikard Benčić, na primjer režija: Nadija Mustapić, Marin Lukanović; MMSU Rijeka - Hrvatska, 2008., 34 min – dokumentarni
  41. Ritam rock plemena režija: Bernardin Modrić; Istra Film, Vedis - Hrvatska; 2005., 86 min – dokumentarni
  42. Slana voda režija: Paula Mangano; Praška akademija FAMU; PartneRI, Mokar Prst, Hrvatska, Češka, 2021., 23 min - igrani
  43. Srbenka režija: Nebojša Slijepčević; Restart – Hrvatska, 2018., 72 min – dokumentarni
  44. Sve kaj ti nikad ne budem rekla režija: Bela Bračko Milešević; Filmaktiv, 2021., 4 min – dokumentarni
  45. Suze bakarskog baškota režija: Bruno Butorac; Filmaktiv, Hrvatska, 2022., 13 min - dokumentarni
  46. Rock ‘n' roll je kriv za sve režija: Sanjin Stanić, Dejan Lalić; Hrvatska; 2010., 54 min - dokumentarni
  47. Rock ‘n’ Wool režija: Marta Batinić, Paola Peršić; Filmaktiv - Hrvatska; 2007., 15 min – dokumentarni
  48. Rock Bozon režija: Bernardin Modrić; Istra film, Hrvatska, 2021., 38 min - dokumentarni / glazbeni
  49. Simke - kako je nestao dobri duh Rijeke režija: Ana Mušnjak; Hrvatska; 2014., 58 min – dokumentarni
  50. Slučajno režija: Tanja Golić; uloge: Lana Barić, Krešimir Mikić; Hrvatska; 2013., 41 min - igrani
  51. Smrt u Vulkanu režija: Bernardin Modrić; uloge: Zoran Prodanović Prlja, Mihael Prosen, Denis Brižić, Željko Pendić; Istra Film - Hrvatska; 2013., 24 min - igrani
  52. Teatar Chaplin - tragikomedija u četiri čina režija: Zoran Krema; Udruga Okodoko - Hrvatska, 2012., 74 min – dokumentarni
  53. Tko je ovdje lud? režija: Bernardin Modrić; Istra film – Hrvatska, 2020., 49 min - dokumentarni
  54. U šumi režija: Sara Grgurić; Akademija dramske umjetnosti – Hrvatska, 2020., 17 min - igrani
  55. Ugriz risa Hrvatska režija: Bernardin Modrić; Istra film - Hrvatska, 2017., 50 min – dokumentarni
  56. Vatreni kišobran režija: Bernardin Modrić; Istra film – Hrvatska, 2020., 34 min – dokumentarni
  57. Viva Ludež: Razgovor s trojicom od Ferala režija:Marina Banićević, Saša Stanić; Facultas, Hrvatska, 2018., 100 min - dokumentarni
  58. Vojotove štorije režija: Bernardin Modrić; Istra film - Hrvatska; 2013., 24 min – dokumentarni
  59. Zimsko čudo režija: Željka Suková, Gustavo Beck; Udruga Ukus, If You Hold a Stone, CPH:DOX - Hrvatska, Brazil, Danska; 2012., 58 min – eksperimentalni
  60. Zoffski Grč režija: Zoran Krema; Udruga Okodoko - Hrvatska; 2013., 69 min – dokumentarni
  61. Želja režija: Petra Mrša; Hrvatska, 2017., 40 min – dokumentarni / avanturistički
  62. 233 režija: Ana Jurčić; Filmaktiv - Hrvatska; 2009., 29 min - dokumentarni